Атером

Атеромът представлява образувание на кожата и подкожната съединителна тъкан, което се образува поради запушване на изходния канал на мастните жлези. Развива се бавно, от порядъка на месеци и години и рядко достига значителни размери - при нарастване до диаметър около 7 - 8 милиметра обикновено се възпалява и пациентът бързо се ориентира към премахване на новообразуванието. Има овална форма, надлежащата кожа рядко е променена. Единствено при многократни възпалителни процеси тя става зачервена, рядко синкава или с лилави оттенъци. Много често атеромът се свързва с надлежащата кожа с едно съединителнотъканно уплътнение, подобно на конец - именно това е изходният канал на мастната жлеза, който е фиброзирал и уплътнен. Формацията рядко е фиксирана плътно към околните тъкани, много по-често е подвижна и добре отграничена. При прекарани възпалителни процеси тя е сравнително неподвижна поради многократните фибрози, но все пак това се получава при наистина чести и продължителни възпаления.

Лечението на атеромите е радикално хирургично. Те се отстраняват чрез дисекция на тъпо - това е една от оперативните интервенции, с които всеки един начинаещ специализант трябва да започне своето обучение по хирургия, тъй като са технически лесни, а усложненията - много редки. След екстирпирането на атерома той се срязва на две, за да може формалинът да проникне в дълбочина и да фиксира тъканите. На срез се вижда една жълтеникава повърхност, съставена от мастна тъкан, което макроскопски потвърждава диагнозата.

Ако желаете безплатен преглед и консултация при лицево - челюстен хирург, обадете се на телефон 032 642056. Д-р Венцеслав Ралев работи в градовете Пловдив, Сливен и Видин по предварително подготвен график. Ако желаете да се свържете лично с него, обадете се на телефон 0888 646003. Нашият екип отговаря и на запитвания по е-мейл на адрес ralev@dentist.bg, ralev_dental@abv.bg и office@ralev-dental.bg

Лицево - челюстна хирургия    Зъбни импланти    Имплантатна система Neobiotech    Синус лифтинг    Интернет    Снимки    Липом

Екстирпация на атером. Над формацията се налага единичен кожен разрез, през който на тъпо се навлиза в дълбочина. При наличие на малки кръвоносни съдчета те се избутват от инструмента встрани, а при необходимосе се коагулират или лигират. Капсулата на атерома в много случаи е плътна и здрава (както е на снимката горе). В други ситуации е рехава и се разкъсва, при което съдържанието на формацията изтича навън. Това налага отстраняването само на капсулата, което технически не е трудно. За да е налице рецидив, трябва една много голяма част от капсулата да остане неекстирпирана - при малки остатъци те фиброзират и рецидив не се наблюдава. Отстраняването на атерома е най-лесно с фин извит хемостатичен инструмент - извивката на инструмента следва тази на формацията и я отпрепарира от околните тъкани. Ако са прекарвани чести възпаления, са налице сраствания и екстирпацията се осъществява много по-трудно - някои от тези фибрози е необходимо да се срежат с остър инструмент.

Формацията изглежда напрегната, а капсулата е отлично кръвоснабдена

Атеромът е премахнат напълно. Последно се срязва фиброзното повлекло, което свързва формацията с кожата и подкожните тъкани - както вече стана въпрос, това е изходния канал на мастната жлеза. Функцията на тези жлези е да овлажняват кожата и да поддържат нейната еластичност; през пубертета тази тяхна функция е засилена и поради това има повишено образуване на комедони - т. нар. черни точки. При запушване на изходния канал на подобна черна точка се формира атером, но този процес обикновено отнема месеци и години.

След екстирпация на атером обикновено се налага събиране на подкожните тъкани с няколко шева с по-дебел шевен материал - 3/0. Тогава надлежащите кожни шевове съединяват двете кожни повърхности много по-добре и заздравителният процес е много по-бърз. На снимката горе се виждат шевове с българския материал Поликон - който е на полиамидна основа и следователно е нерезорбируем. Това представлява хирургична грешка - винаги е по-добре подкожието да бъде зашито с резорбируем шевен материал, тъй като последният изчезва напълно в рамките на няколко месеца и не оставя следи. Нерезорбируемият шевен материал пък образува съединителнотъканни уплътнения и грануломи тип чуждо тяло. Подобна хирургична грешка няма особени последици за живота и здравето на пациента освен формирането на тези уплътнения, но все пак представлява грешка.

Интрадермален шев - осигурява по-добър естетичен резултат, но изисква плътна адаптация на подлежащите тъкани

Малък атером, който се разполага подкожно и има диаметър от около 5 милиметра. Подлежи на екстирпация под местна анестезия - всъщност атеромите се отстраняват изключително рядко под обща анестезия. Размерът на формациите е малък и местното обезболяване осигурява адекватна дълбочина и обем, за да не усеща пациентът болка. Запазват се усещанията за дърпане и теглене и особено за натиск.

Понякога е удачно да се екартира дори с пародонтална кюрета

При повърхностна локализация отстраняването на атерома е лесно и бързо. Това всъщност са формациите, с които всеки един специализант по лицево - челюстна хирургия е удачно да започне обучението си и натрупването на клиничен опит - извън екстракциите на зъби, дори и на ретинирани мъдреци, тъй като те влизат в домейна на оралната хирургия.

Ножицата може да се използва не само като режещ инструмент, но и като инструмент за разединяване на тъканите на тъпо. Това се извършва като се вкара нейният връх в тъканите и се разтворят двата бранша там, където е необходимо. Внимава се острият връх да не пробива формациите, особено ако се касае за латерална шийна киста.

Формацията е екстирпирана, налице е минимално кървене от капилярен тип

Шев на оперативната рана. Повече информация за основните хирургични манипулации прочетете тук... На снимката е показан непрекъснат шев - но не интрадермален, а класически с пробождане на повърхността на кожата. Възможно е да се извърши замятане на конеца след всеки бод или да не се извърши - според предпочитанията на оператора. През последните години този шев се доказа като най-удачен за малки кожни разрези - до около 10 - 12 см.

Крайният резултат - оперативната рана е плътно затворена